Ana Sayfa Gündem 20 Ağustos 2020 33 Görüntüleme

Altun: ABD’nin on yıllardır dünyanın her yerinde darbeleri azmettirdiğini kendi resmi kayıtlarından biliyoruz

Irtibat Lideri Fahrettin Altun, ABD Lider adayı Joe Biden’ın kelamlarının neden kıymetli hale geldiğini kıymetlendirdi.

Bağımsızlığın, Türk milletinin karakteri olduğunu vurgulayan Altun, “Gerçekten geride bıraktığımız 100 yılda en çok darbecilerle ve vesayet odaklarıyla gayret etmişiz. Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a kadar bağımsızlığımıza ne vakit kastedildiyse bir olmuşuz. Joe Biden’ın tabirleri Türkiye açısından şu nedenle kıymetlidir; 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sırasında üniformalı teröristlerin talimatlarını aldığı elebaşı Amerika Birleşik Devletleri’ndeydi (ABD). Bu kritik devirde ABD lider yardımcılığı vazifesinde bulunan bir siyasetçinin ağzından Türkiye siyasetini dizayn etme niyetinin itiraf edilmesi çok büyük bir hadisedir. Öteki yandan bu itiraf, Amerikan müesses nizamının aslında herkesin bildiği ikiyüzlülüğünü tekrar teyit etmiştir” dedi.

Yıllardır Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiğini argüman edenler, bugün bir diğer ülkenin iç siyasetine müdahil olacaklarını beyan etmektedir” diye devam eden Altun, “Tarihimizde bu çeşit teşebbüsler her vakit Türkiye’nin bağımsızlığını ve egemenliğini savunan başkanları maksat almıştır. Merhum Adnan Menderes’ten merhum Turgut Özal’a ve Necmettin Erbakan’a kadar milletin çıkarlarını birilerinin çıkarının önüne koyanlar maksat olmuştur. Biz devletimizi, başkanımızı, bağımsızlığımızı kimseye yedirmedik. Bundan sonra da yedirmeyiz” tabirlerini kullandı.

‘Dostluk ve müttefiklik öteki, bağımlılık diğer şeydir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı taarruzların ardında bağımsızlık iradesine sahip çıkmasının yattığını tabir eden Altun, şöyle dedi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’yi birilerinin dümen suyuna soksaydı; haklarımızın gaspına, terör koridorlarına, özerklik provalarına göz yumsaydı çok rahat bir iktidar devri geçirebilirdi. O yolu seçseydi, bugün kendisine her fırsatta saldıran Batı medyasından övgüler alırdı. Lakin O, sadece milletin takdir ve teveccühüne talip oldu. Birilerinin bundan rahatsız olması son derece doğaldır. Biden’ın açıklamalarına dönersek, öncelikle maksattaki bağımsızlık iradesinin nasıl tecessüm ettiğine, Türkiye’nin çıkarlarının nerede olduğuna bakmak gerekiyor. Hem yurtdışında hem de içeride birileri ‘ağzımızın tadı bozulmasın’ yaklaşımıyla ülkemiz yönetilsin istiyor. Herkes ‘Suriye’de, Libya’da, Akdeniz’de, hatta Kıbrıs’ta ne işimiz var?’ diye soranları çok iyi biliyor. Türkiye yine bağımlı bir ülke hâline gelirse her şeyin güllük gülistanlık olacağına inananlar var. Halbuki dostluk ve müttefiklik diğer; bağımlılık diğer şeydir. Siz kendinize hürmet duymazsanız kimseden hürmet bekleyemezsiniz. Cumhurbaşkanımız, millete, unutturulmaya çalışılan bu öz hürmetini tekrar aşılamıştır. Tam da bu nedenle Erdoğan’ın şahsına yapılan akınların aslında Türkiye’ye, bağımsızlığımıza yapıldığını görmemiz gerekiyor. Tam da bu nedenle Biden, Erdoğan’ın devrilmesiyle Türkiye’nin hizaya sokulmasını bir tutuyor.”

‘Türkiye’yi etkisiz hâle getirmek için muhalefeti destekleyeceklerini söylüyor’

Altun, Biden’ın kelamlarının bu kadar reaksiyon çekmesini olağan karşıladığını tabir ederek, “Türkiye artık dünyanın bir ucundan, birtakım kapalı toplantılarda dizayn edilebilecek bir ülke değildir. Bunu isteseler de istemeseler de öğrenecekler. Bu konuşmadan rahatsız olmayan birinin vatanperverliğini, yurtseverliğini sorgulaması gerekir. Ben kendi adıma en çok muhalefet partilerini destekleyen vatandaşlarımız için üzüldüm. Askerimizi, polisimizi, hatta çocuklarımızı şehit eden PKK terör örgütüne devletçik kurmaya kalkan bir devletin lider adayı, Türkiye’yi etkisiz hâle getirmek için muhalefeti destekleyeceklerini söylüyor; muhalefet partilerimiz ABD’ye bu türlü bir sinyal veriyorsa bundan fakat hicap duyulabilir” dedi.

‘Bir tercihin değil, mecburiyetin ifadesidir’

 Türk milletinin 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tarih yazdığını anlamak gerektiğini söyleyen Altun, “ABD’nin on yıllardır dünyanın her yerinde darbeleri azmettirdiğini kendi resmi kayıtlarından biliyoruz. Hasebiyle ‘darbe değil seçim’ tabiri, esasen Türkiye’de iktidarın fakat seçimlerle el değiştirebileceğinin kabulüdür. Bir tercihin değil, mecburiyetin sözüdür. Bu da Seyahat kalkışmasından, hatta 7 Şubat krizinden itibaren Cumhurbaşkanımızın azmi, milletimizin takviyesiyle verilen uğraşın sonucudur. 15 Temmuz’da tankların önüne göğsünü siper eden milletin zaferidir” sözlerini kullandı.

‘Biden’ın sözerine karşı çıkmayan kimse kendine bağımsızlıkçı, anti emperyalist dememeli’

Altun, Biden’ın kelamların verilen reaksiyonlara ait, “Aksi düşünülemezdi. Bu konuşmaya ‘ama’, ‘fakat’ demeden karşı çıkmayan kimse kendine bağımsızlıkçı, anti emperyalist yahut vatansever dememeli. Bu kelamların ne manaya geldiğini köylüsünden kentlisine, çocuğundan yaşlısına herkes çok iyi biliyor. Bizim ne global vesayet odaklarına ne de işbirlikçilerine verecek bir karış toprağımız, bir lokma ekmeğimiz yok” diye konuştu.

‘Biden’ın kelam konusu konuşmasında kirli bir işbirliği iması var’

Muhalefetin yansısını de kıymetlendiren Altun, “Anlamak güç sahiden. ABD lider adayı Türkiye’ye saldırırken bunlar evvel Sayın Cumhurbaşkanımıza vurmanın telaşına düşüyor. Ben kendi adıma bu hücumlardan lakin gurur duyabilirim. Bakın, Biden’ın kelam konusu konuşmasında kirli bir işbirliği iması var. Bu imayla ilgili millet açıklama bekliyor. Neden? Zira kamuoyu, buna ait birtakım karineler olduğu kanısında. Hatırlayın bu 7-8 aylık süreçte Türkiye siyaseti muhalefet kanadından gelen ‘darbe’ imalı telaffuzlarla karşı karşıya kaldı. Bu imalı kelamlara o gün reaksiyon göstermedik mi? Açık ve net bir formda reaksiyon gösterdik. Bugün ise biz konuştuktan sonra, amalı fakatlı sözlerle Biden’ın cümlesini kabul etmediklerini söylüyorlar. Ama milletimiz de çok iyi biliyor ki yasak savma kabilinden açıklamalar bunlar. Tepkiyi Joe Biden yerine Sayın Cumhurbaşkanımıza neden gösterdilerse, zamanlama tartışmasını da tıpkı sebeple başlattılar. Lafı dolandırmanın manası yok. Maalesef çok acıklı bir durumla karşı karşıyayız. Türkiye Cumhuriyeti’nin ekmeğini yiyen birtakım zevat, ısrarla göğsünü ABD lider adayına siper ediyor. Millet bu ihaneti asla affetmeyecektir” dedi.

‘Daha kıymetli hale gelmiştir’

Altun, zamanlama sorununun, Biden’ın konuşmasının içeriğini ya da siyasi manasını değiştirmediğine dikkat çekerek, “Şayet vakitten bahsedeceksek, konuşmanın yapıldığı tarihte yalnızca aday adayı olan Joe Biden’ın bugün partisinin lider adayı olduğunu hesaba katmak gerekir. Yani Biden’ın açıklamaları, ortadan geçen müddette aksine daha değerli hâle gelmiştir. Ortada bağımsızlığımıza, ulusal iradeye yönelik bir tehdit varsa, ki vardır, bu tehdit daha ciddileşmiştir. Lakin milletten değil, okyanus ötesinden medet umanlar bu gerçeklerin konuşulmasından rahatsız oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘Zamanlama konusunda hesap verecek birileri varsa, Biden’ın iletisinin muhataplarıdır’

Altun, devletin Biden’ın açıklamalarından bugün haberdar olmadığına işaret ederek, “Kullanılan tabirler, aylardır açık kaynaklarda mevcuttu. Ayrıyeten gerek Irtibat Başkanlığımız, gerek Dışişleri Bakanlığımız ve ilgili kurum-kuruluşlarımız bu açıklamaları tıpkı gün raporladı. Kamuoyu açısından ise bu konuşmanın aslında bilinmeyen gizli bir şey olmadığını tekrar vurgulamak istiyorum. Yalnızca devlet değil, ilgili bölümler Biden’ın açıklamalarından haberdardı. Devletin kurumları, haber ajansı değildir. Bir medya kuruluşu için bir açıklamanın değeri haber bedeliyle ölçülür. Devlet için vakanın değeri, tesir gücüdür. Gerçekten Irtibat Başkanlığı olarak biz o gün o toplantı salonunda olan gazetecilerden kimileriyle direkt temas hâlindeydik. Açıklamanın yapıldığı gün notlarımızı aldık, paydaşlarımızla istişarelerde bulunduk. Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir çağda, açık kaynaklarda yer bulmuş bir konuşmayı gizlemek kimsenin harcı değil. Gerçekten bugün zamanlamadan bahsedenlerin bu mevzuyu gündeme getirmemeleri için hiçbir sebep yoktu. Zamanlama konusunda hesap verecek birileri varsa; bu devletin vazifelileri değil, Biden’ın bildirisinin muhataplarıdır” dedi.

‘’Biden lider olunca Erdoğan yandı’ edasıyla taşıdılar’

Altun, kelam konusu açıklamanın devlet açısından değerine değinerek, “Birincisi bu konuşma tekrar Türkiye gündemine taşındı. Kim taşıdı? Birinci evvel bize muhalif medya organları gündeme taşıdılar bu konuşmayı. Ve ne diyerek taşıdılar biliyor musunuz? ‘Biden lider olunca Erdoğan yandı’ edasıyla taşıdılar! Düşünebiliyor musunuz? HDP’ye yakın medya aktörlerinden bahsediyorum. Kendileri lehine ruhsal harp yapmak maksadıyla bu konuşmayı kamuoyunun gündemine taşıdılar. Elbette yerli ve ulusal medya kuruluşları da buna sessiz kalmadı. Ve konuşmanın bütününü gündeme taşıdı. İkincisi Biden konuştuğu aralık ayında bugün taşıdığı kıymete sahip değildi zira. Joe Biden o gün ABD’de aday adayıydı. Yaptıkları açıklamalar elbette bizim için dikkate bedeldi. Biz bu istikamette gerekli çalışmamızı yaptık. Biliyorsunuz Biden, haziran ayında Demokratların tek adayı olarak resmen duyuru edildi. Bu sürecin bir diğer boyutu ise bağlantıda kırmızı çizgileri çizmektir. Bu prestijle Türkiye’nin bu yaklaşıma sert bir reaksiyon göstermesi, ABD lideri adayı Biden’a bir ikaz niteliğindedir. Göreceksiniz Biden Türkiye takımını seçerken daha dikkatli davranacaktır. Reaksiyonların bugün olması geçmişte olduğundan daha fazla tesir yaratacaktır” diye konuştu.

‘Bizim doğal gündemimiz var’

Altun, muhalefetinin, kelam konusu konuşmanın gündeme taşınmasını, hükümetin gündemi değiştirme gayreti olarak algılamasına ait de “Sarsıntıları bile hükümetin gündem değiştirme eforu olarak algılayan bir muhalefetten aksini beklemek yanlış olurdu. Açıkçası bu konuşma 7 ay evvel gündeme gelseydi yeniden birebir savları ortaya atacaklardı. Sayın Cumhurbaşkanımız icraatlarıyla, hizmetleriyle, yaptığı fedakârlıklarla konuşan bir önder. Bu türlü şeylere ne muhtaçlık duyar ne de tevessül eder. ABD lider adayının açıkça işbirlikçi olarak kodladığı bir muhalefet, özeleştiri yapacağına maksat şaşırtmaya çalışıyor. Fakat herkes her şeyin farkında. Bakın bizim doğal bir gündemimiz var. Ülkeye hizmet gündemi. Bu gündemin peşinden koşuyor, daha evvel başarılamayanları başarıyoruz. Bakın daha dün Cumhurbaşkanımız ne dedi? ‘Cuma gününü bekleyin. Büyük bir müjde vereceğim, heyecanlıyız’ dedi” tabirlerini kullandı.

‘Neden 7 aydır çıkıp ‘biz okyanus ötesinin işbirlikçisi değiliz’ diyemediler?’

Altun, muhalefet cephesinden kendisine yöneltilen reaksiyonlara ait de “Duymak istemedikleri, konuşulmasından rahatsızlık duydukları şeyleri bize saldırarak milletten saklayamazlar. Bir de bana daima olarak ‘sen konuşma, sen atanmışsın’ diyorlar. Evet, beni halkımızın oylarıyla seçilen, ulusal iradenin tayin ettiği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan atadı. Ve Bağlantı Lideri olarak atadı. Ülkenin temel sıkıntıları ile ilgili konuşmazsam, hükümetimizin siyasetleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmez, yapılmaya çalışılan dezenformasyon kampanyalarını boşa çıkarmak için uğraşmazsam olur mu? Olmaz! Hatta geçenlerde medya bölümünün pahalı çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi için Irtibat Başkanlığı olarak bir çalıştay düzenledik. Bu çalışma karşısında bile ‘senin haddine mi, sen atanmışsın’ yansısıyla karşılaştık. Çok yazık. Ama biz susmayacağız, hakkı, hakikati haykırmaya devam edeceğiz. Temel probleme gelirsek, ben kendilerine kolay bir soru soruyorum: Neden 7 aydır çıkıp ‘biz okyanus ötesinin işbirlikçisi değiliz’ diyemediler? Güneş balçıkla sıvanmaz” dedi.

‘Rahatsız etmeye devam edeceğiz’

Altun, yarın açıklanması beklenen müjdeye ait de “Hep birlikte yarını bekleyelim. Sayın Cumhurbaşkanımız bu muştuyu yarın açıklayacak. Bütün dünya duyacak” dedi.

Altun, dün akşam CNN International kanalında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis röportajı sırasında kendi açıklamasının okunmasını da kıymetlendirerek, “Biz Türkiye’nin hakkını hukukunu her platformda savunmakla mükellefiz. Dünyanın önde gelen kuruluşlarıyla daima temas hâlindeyiz. Yunanistan başbakanının röportajıyla ilgili bilgi geldikten sonra derhal kanala bir açıklama gönderdik. Burada tezlerimizi ana sınırlarıyla anlatarak yayında okunmasını talep ettik. Sonuçta Christiane Amanpour tarafından Türkiye’nin açıklaması olarak okundu. Türkiye’nin her vakit barış ve diyalogdan yana olduğunu; lakin ne bizim ne de Kıbrıs Türklerinin haklarının çiğnenmesine müsaade vermeyeceğimizi net bir biçimde ortaya koyduk. Burada değerli olan açıklamanın altında kimin ismi olduğu değil; kimsenin, dünyanın en büyük kanallarından birinde Türkiye hakkında atıp tutamayacağının gösterilmiş olmasıdır. Türkiye’nin haklı tezlerini yok saymaya çalışanları rahatsız etmeye devam edeceğiz” dedi.

Sputnik TR

ISO 9001 Belgesi Fiyatı | Eryaman Diş | instagram beğeni satın al
hack forum warez forum hack forum muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort deneme bonusu gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı evden eve nakliyat deneme bonusu veren siteler Kartal escort Manavgat Escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort bayan mersin escort eryaman escort